Nöbetçi Eczane:
Parçalı Bulutlu
Yüksek : 21 °C Düşük: 18 °

TARIM ÇALIŞTAYI GEYVE'DE YAPILDI

TARIM ÇALIŞTAYI GEYVE'DE YAPILDI.

Geyve’de Tarım çalıştayı yapıldı.

Kaymakamlık, belediye, Ticaret Borsası, APEK, Sulama Birliği, Ziraat ve Muhtarlar Derneği Başkanı, Tarım Kredi ve İlçe Tarım Müdürü Geyve Ayvası başta olmak üzere ilçede yetişen meyve ve sebzeler masaya yatırıldı. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi satış ve pazarlama konusunda yapılacaklar konuşuldu 

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın ev sahipliğinde Geyve Kaymakamı İlyas Memiş, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete ve Yönetim Kurulu Üyeleri, APEK Başkanı Sebahattin Karasakal ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Saban, Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar,  Sulama Birliği Başkanı İsmail Aşçıoğlu, Süt Birliği Başkanı Erdal Üstün, Belediye Meclis üyeleri, Muhtarlar ve üretici temsilcileri ilçenin tarımını özellikle Geyve Ayvasını masaya yatırdılar. 

KAPALI DEVRE SULAMA 

Sulama Birliği Başkanı İsmail Aşçıoğlu üreticinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için kapalı devre sulamaya geçilmesi gerektiğini belirterek “Kapalı devre sulama sistemi elektrik ya da mazot tüketimimizi yok denecek kadar azaltacak. Bu sistemin hayata geçirilmesi için DSİ ile görüşmelerimiz oldu. Burada bulunan hazirundan bu hususta yardım istiyoruz” dedi. APEK Başkanı Sebahattin Karasakal kapalı sistem sulamaya destek vererek “Kapalı devre sulama sistemi sadece ilçemizin değil komşularımızın da yararına olacaktır” dedi. 

BİRLİĞE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR 

APEK Başkanı Sebahattin Karasakal konuşmasının devamında üreticinin ürününü daha kolay pazarlayabilmesi için kurulan Ayva Üreticileri Birliği’nin önemli olduğuna dikkat çekerek “Hepimizin ortak gayesi üretenin kazanması. İlçemizin ve şehrimizin daha tanınır olması. Birlik ve beraberlik içerisinde sorunların çözümü ve hedefe daha kolay varılabilmesi için Ayva Üreticileri Birliğine çok önemli görevler düşmektedir. Belediye Başkanımız sağolsunlar öncülük ediyorlar. Tanıtım ve pazarlama konusunda ciddi adımlar attılar. Şimdi bize düşen atılan bu adımların ileri seviyelere taşınmasını sağlamak” dedi. 

TANITIM YAPILDI SIRA PAZARLAMADA 

İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Saban toplantıda söz alarak “Üreticilerin en büyük sorunu pazarlama veya tanıtımdı. Geyve’de tanıtım meselesi büyük oranda aşıldı. Belediye Başkanımız Ayvamızı dünyaya tanıttı. Şimdi sırada pazarlama var. Tanıtım ile bir level atladığımızı varsayarsak şimdi hızlı adımlarla pazarlama ve satış meselesini geride bırakabiliriz” dedi. Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete borsanın bütün üreticilerin olduğunu belirterek “Biz üreticinin ürünü daha değerli olsun diye varız. Belediye Başkanımız Murat Kaya ilçesinin ürünleri daha değerli olsun diye ciddi çalışmalar yaptı. Bizlerde elimizden geldiğince destek olduk. Olmaya da devam edeceğiz” dedi 

KAYMAKAM; 65 BİN TON AYVA ÜRETİYORUZ 

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş hangi ilçede daha çok ayva üretiliyor polemiğine devletin temsilcisi olarak son noktayı koydu. Kaymakam Memiş “Geyve’de 13 bin dönüm ayva bahçesi var. Dönümde 5-6 ton ayva üretildiği gerçeğiyle hesap yapıldığında ilçemizde 65 bin ton ayva üretilmiş. Her geçen gün ayva üretimi artmakta. Elmalarını kesip ayva dikenler var. Boş arsalar ayva bahçesi olmaya başladı.  Bu durumun en önemli sebebi Belediye Başkanımızın ayva ile başlayan tanıtımıdır. Geyve kendini yeni keşfetti. Üretilen meyveleri saymak yerine ilçemizde sadece turunçgiller yok demek daha doğru ve gerçekçi bir durum” dedi. 

YEREL MEYVE BAHÇESİ 

Kaymakam Memiş “Geyve’de üzüm, kiraz, elma ve aklınıza gelen bütün meyve ve sebze yetişiyor. Unutulmaya yüz tutmuş belki de ekonomik olmadığı gerekçesiyle vazgeçilmiş yerel lezzetlerimizi gün yüzüne çıkarmak için bu sene meyve bahçemizi faaliyete geçireceğiz. Bahçemizin yarısında hali hazırda yetişen meyve sebzeler yer alırken diğer yarısında ise lezzeti ilçeye özel ancak unutulmaya yüz tutmuş yerel meyveler yer alacak. Geyve’ye böyle bir bahçe şarttı. Dışarıdan gelen misafirlerimize, konuklarımıza gezdirebileceğimiz bir mekanımız olacak. Geyve’nin tanıtımı, üreticisinin kalkınması için çok emek harcadığına şahitlik ettiğim belediye başkanımın çalışmalarına katkı vermiş olacağız” dedi. 

TAKIM RUHUNU YAKALADIK 

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya “ilçemizin ekonomisinin canlanması ve üreticimizin daha fazla kazanması için yola çıktık. Millete hizmet için yola çıktık. İlçemizde alt yapı ve üst yapımız yüzde 99 tamamlandı. Hizmetlerimizi yaparken iktidar partisinin temsilcisi olmanın, çalışkan ekiple birlikte olmak ve yıllardır uyumlu kaymakamlarımızın katkıları büyük. İlçemizin vekili olması, Şaban Dişli ağabeyimizin bizlere katkısı çok büyük. Şaban Dişli bizim için büyük nimet. Bağlantı yolları, hastane, hükümet konağı, sulama göletleri ve daha birçok hizmette Şaban ağabeyimizin ciddi desteği var” dedi 

 İKİ PROJEMİZ AÇILIŞI BEKLİYOR 

Geyve’de sadece belediyecilik hizmetlerinin değil tarihi eserlere de ciddi yatırımlar yapıldığını aktaran Başkan Kaya “İlçe merkezimizde ki belediye parkımız tepeden tırnağa yenilendi. Nisan ayı içerisinde hizmete açacağız. Ayrıca Şehit Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk adını verdiğimiz Seyir terasımız açılışa hazır. Geyve Belediyemiz emin adımlarla millete hizmete devam ediyor. İlçenin ürünlerinin tanıtımı projesine de millete hizmet için göreve seçildiğimiz gerçeğinden hareketle başladık. Yapacağımız çalışmayla hem üretici kazanacak hemde ilçemiz, şehrimiz tanınacaktı” dedi 

MARKA TESCİLİ İLE BAŞLADIK 

Başkan Kaya “Geyve Ayvasının markalaşma süreciyle birlikte hedefimiz ilçemizin büyümesine katkı sağlayacağımızı biliyorduk. Domino etkisi yaratacak bu çalışmamızın devamında ilçemizde üretilen ürünlerin işlenip katma değer katacak bir tesis kuralım dedik. SATSO Kadın Girişimcilerle ortak proje hazırladık. Şimdi ilçemizde üretilen meyve sebzeyi işleyerek değerini artıracağız. Yöresel Ürünler Üretim Merkezimizi de Nisan ayında hizmete açacağız. Üretim merkezimiz aynı zamanda sosyal bir döngüyü sağlıyor. Evi yanana ev, düğün yapamayana düğün yapacağız. Çocuklarımıza harçlık vermeye devam edeceğiz” dedi. 

DÜNYA MARKASI OLACAĞIZ 

“Geyve Ayvasının dünya markası olabilmesi için Ticaret Borsamız ile işbirliği yaptık. Borsamız Geyve Ayvasının coğrafi işareti için yanımızda yer aldı. Tanıtım sürecini de aynı tempoda sürdürdük. Fuarlara katıldık, tv programlarına katıldık. Ve emin olun ayvamızın piyasa değerine katkı vermeye çalıştık. Ayvanın Başkenti Geyve sloganıyla çıktığımız yolda hem çiftçimize katkı verdik. Hemde ilçemizin, şehrimizin tanıtımına ciddi katkı verdik. Hedefimiz ayva denince Geyve, Geyve denince insanların aklına ayva gelmesini sağlamaktı. Bunu büyük oranda başardık. Şimdi ilçemizde ki tarımsal faaliyetleri ileriye taşımak için buradayız. Hem ilçemizi hemde ürünlerimizi dünya markası yapacağız” dedi. 

TARIM BAKANLIĞINA DOSYA 

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ilçe tarım çalıştayı oldukça verimli geçti. Birlik başkanları, çiftçi temsilcilerinin fikirlerinin alındığı toplantının daha sık yapılması karara bağlandı.Toplantıda gündeme getirilen sorunlar, çözüm yolları ve tarımın daha verimli hale getirilmesi için hazırlanacak dosya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunulacak. Kapalı sulama sisteminin Sakarya tarımına ciddi katkılar vereceği konusunda fikir birliğine varıldı. 

Sosyal Medya Paylaşım