Nöbetçi Eczane:
Parçalı Bulutlu
Yüksek : 21 °C Düşük: 18 °

MÜŞKÜLE ÜZÜMÜNE PATENT ALINDI

Geyve Müşküle Üzümü Artık Bir Marka..

Geyve Belediyesi ayvanın ardından ilçenin en eski ve yaygın üzüm çeşidi olan müşküle üzümünü tescil ettirdi. Toksin attırmasıyla ünlü Müşküle üzümü artık Geyve’nin yeni markası oldu

SOFRALIK ÜZÜM

Geyve’nin yetiştirdiği üzüm türlerinden en eskisi, en yaygını ve artık en havalısı Müşküle oldu. Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya yöresinin değerlerini ortaya çıkarmak, değerini artırmak ve parlatmak için önce ayvayı tescil ettirerek daha da tanınır olmasını sağlamıştı. Başkan Kaya şimdi de Geyve’nin sofralık üzümü Müşküle’yi tescil ettirdi.

DEĞER KORUNMALI

Müşküle üzümü bağ türleri de olan, sofralık bir üzüm çeşidi. Salkım ağırlığı 400 – 600 gr arasında değişir. Kökleri derine gittiği için daha az yağış alan yerlerde de yetişebiliyor. Yumuşak dokulu topraklarda adeta coşuyor. Belediye Başkanı Murat Kaya ilçenin yerel değerlerini korumak gibi bir misyonları olduğunu düşünerek sağlık açısında da büyük öneme sahip Geyve Müşküle Üzümü’nü marka yaptırdığını anlatıyor.

BİZİM OLDUĞU BİLİNMELİ

Geyve’nin verimli topraklarında yetişen ürünlerin başka bölgelerde aynı lezzet ve kalitede olmadığının herkesçe bilindiğini anlatan Başkan Kaya “Ayva her yerde var ama bizim topraklarımızda yetişenin lezzeti çok farklı. Önce ayvayı bizim diyerek tescil ettirdik. Ardından içlenin en eski üzüm çeşidi olan Müşküle’nin marka tescilini aldık. Bölgemize has yetişen diğer ürünlerimizin de tescilini yaptırmaya devam edeceğiz” dedi.

ALIN TERİ VE EMEK

Geyve halkının alın teri ve emeğiyle büyüttüğü ürünlerin piyasada hak ettiği değere satılması için marka tescilinin önemli olduğunun altını çizen Başkan Kaya “Artık ayva denince herkesin aklına Geyve geliyor. Şimdi vücuttan toksin atımına yardımcı olan, sofralık Müşküle üzümümüzün de hak ettiği yere gelmesini sağlayacağız. Birçok bölgede üzüm yetişiyor ama Geyve toprağı, havası ve suyunu almış üzümün lezzeti çok farklı. Bunu herkese anlatacağız” dedi.

muskulepatenti

Sosyal Medya Paylaşım