Nöbetçi Eczane:
Parçalı Bulutlu
Yüksek : 21 °C Düşük: 18 °

MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, insan için bir arınma ve Allah'a yükseliş olan Miraç'ın içselleştirilmesi durumunda daha mutlu ve huzurlu bir hayatın yaşanacağını, söyledi.

Başkan Kaya, Miraç Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, İslam'da kutsal kabul edilen üç ayların içerisinde olduğumuzu, kulluk ve af ayı olan Ramazan'ın yaklaştığını hatırlatarak, "İnsan hayatındaki her şey maddi değerler değildir, manevi eğitim ve manevi yükseliş olmadan huzur, mutluluk ve barış gerçek anlamda yaşanamayacaktır. Bu nedenle millet olarak her zamankinden daha fazla iç başarıya da önem vermeliyiz. Bu kutsal gün ve gecelerde bu muhasebeyi daha derinden yapmamız gerektiğini düşünüyorum," dedi.

Miraç, Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.v)'in bir gece Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan da zaman ve mekanı aşarak Allah'ın izniyle semaya yaptığı hikmet dolu manevi yolculuktur. Peygamber Efendimizin bu kutlu ve manevi yolculuğu tebliğin zor yıllarında gerçekleşti. Efendimiz İsra ve Miraç olayını Mekkelilere anlattığında onlar inanmadılar. Ama O'nun sadık dostu Hz. Ebubekir: "O, söylemişse doğrudur" diyerek iman ve sadakatle yanında olmuştur. Miraç kandili vesilesiyle içinde bulunduğumuz bu günleri kardeşlik hukukuna riayetle huzurlu günlere dönüştürmeliyiz.

İnsanın kendine ve çevresine karşı sorumlu olduğunu anımsatan Başkan Kaya, "Birileri birliğimizi, dirliğimizi bozmak için çabalıyor olabilir. Maddi manevi kuvvetimizi, kardeşlik ruhumuzu zayıflatmak arzusuyla hareket edenler de olabilir. İnsanların farklılıkları olabilir, biz millet olarak, tarihin kadim devirlerinden beri, farklılıklarımızı asla bir çatışma nedeni olarak görmemiş, aksine zenginlik olarak görmüş ve buna göre davranmış ve yaşamış bir milletiz. Şiddet, nifak, tefrika İslam'ın ve Müslümanların hiçbir devirde gittiği yol olmamıştır. Tarihsel hoşgörümüzü yaşatmak için, iç dünyamızın manevi değerlerden yoksun kalmaması gerekiyor. 

Bu duygularla millet olarak Miraç ruhuna uygun yaşamamızı nasip etmesini Yüce Allah'tan niyaz eder, Miraç gecenizi kutlarım.

Murat KAYA - Geyve Belediye Başkanı

Sosyal Medya Paylaşım