Nöbetçi Eczane:
Parçalı Bulutlu
Yüksek : 21 °C Düşük: 18 °

İPEKYOLU BİRLİĞİ AGORA’DAN GEÇTİ

Agora Alışveriş Merkezi, İpekyolu Belediyeler Birliği günleri etkinliğine ev sahipliği yaptı. Agora AVM, yöresel değerleri ön plana çıkaran ve üç gün boyunca yoğun ilgi görürken Geyve Belediyesinin GEYVA markalı standı ziyaretçilerinden tam not aldı.

Agora Alışveriş Merkezi bir ilke daha imza atarak, dünyaca ünlü ticaret güzergâhı İpekyolu’nun Ankara, Bolu ve Sakarya koridorundaki yörelere özgü geleneklerin tanıtımının yapıldığı “İpekyolu Belediyeler Birliği Günleri” etkinliğine ev sahipliği yaptı. Altı ilçe belediyenin tanıtımının yapıldığı ve yoğun ilgi gören organizasyon 26 Ekim Cuma günü saat 14.00’te Akyazı Belediyesi Mehteran Ekibinin gösterisi ve sonrasında protokol üyelerinin gerçekleştirdiği stant açılışı ile başladı. Etkinliğe; Göynük Kaymakamı Eyyüp Güngör, Taraklı Kaymakamı Okan Dağlı, İpekyolu Belediyeler Birliği Başkanı ve Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Karapürçek Belediye Başkanı Mehmet Çoruhlu, Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak katılım gösterdi.

İLGİ ODAĞI OLDU!

Tarihi zenginlikleri, kültürel özellikleri ve yöresel ürünleri ile İpekyolu üzerinde yer alan; Ayaş, Akyazı, Geyve, Göynük, Mudurnu ve Taraklı ilçelerinin katıldığı İpekyolu Belediyeler Birliği Günleri Agora Alışveriş Merkezi’nde yoğun ilgi gördü. 3 gün boyunca devam eden etkinlikte, yöresel ürünlerin satışa sunulduğu stantların yanı sıra yapılan ikramlarda ziyaretçiler tarafından çok beğenildi. Ayaş; standında yöreye özgü karadut ve gül lokumu, salçalı ekmek, sucuk, pastırma ikramları yaparken yöreye özgü övez meyvesi ve tiftik örme çoraplarını da Sakaryalılar ile tanıştırdı. Sakarya’nın çatılarıyla ünlü Akyazı ilçesi ise; kabak tatlısı, Çerkez peyniri, Abaza peyniri, fındık ve islenmemiş doğal maden suyu ikramları ile üç gün boyunca ziyaretçilere farklı tatlar tattırdı. Osmanlı ve Selçuklu döneminden kalma tokalı örtmeleri ile meşhur Göynük; standında yöreye özgü Uğut ikramı yapılırken, dokuma tezgâhı ve Göynük Evlerinin maketleri ile ilgi odağı oldu. Göynük’ün tarihi zenginliklerinin yer aldığı sergi de etkinlik boyunca ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Bolu’nun el değmemiş tarihi bozulmamış ilçelerinden Mudurnu standı da iğne ve tığ oyaları kadın ziyaretçilerin ilgisini çekerken, adına festivallerin yapıldığı ayvası ile ünlü Geyve; ayva lokumu, çeşitli meyve reçelleri, köy ekmeği, köpük helva, tarhana ve turşusuyla kırk kadın tarafından makine değmeden doğal yollarla yapılan ürünlerine yer verdi. Organizasyonda yer alan ikramlar ve satış stantları ilgi görürken yerel motiflerle ile hazırlanan dekorlar da beğeni topladı.

Misafirlerine yöresel tatların dışında yöresel gösteriler ile de görsel şölen yaşatan Agora Alışveriş Merkezi; Akyazı Belediyesi Mehteran gösterisi ile açılışını yaptığı etkinliğin ikinci günü Göynük’ün yöresel halk oyunlarına yer verdi. Etkinliğin son günü ise Göynük’ün çocuk mehteran takımı gösterisi ve Agora Cadde’de gerçekleşen Mudurnu Belediyesi Bando gösterisi ile coşkulu anlar yaşandı.

Protokolün ve ziyaretçilerin katılımı ile gerçekleşen İpekyolu Belediyeler Birliği Günleri’nde, kaşıkçı Macit Hayla tarafından yapılan tahta kaşıklar ziyaretçileri eski dönemlere götürdü.

FUARLARI DEĞERLENDİRDİ

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya İpekyolu Belediyeler Birliği Agora fuarını değerlendirdiği açıklamasın da; Geyve Belediyesi tarafından hizmete açılan Türkiye’nin ilk ve tek üretim merkezinde üretilen ürünlerin tanıtımı devam ediyor. Antalya’da devam eden YÖREX Fuarı’nda stant açan Geyve Belediye yurdun dört yanından gelen misafirlere geleneksel yöntemlerle hazırlanan ürünleri tanıtıyor. Antalya YÖREX Fuarı’nda yoğun ilgi gören Geyva markalı ürünler aynı anda Hendek Tarım Fuarı’nda ve Agorada İpek yolu belediler birliği fuarında görücüye çıktı. Fuara katılan binlerce vatandaşa tanıtılan ürünlere ilgi sevindirdi.

AGORA’DA STANT AÇILDI

Geyva markalı ürünlerin kısa sürede bilinirliğini artırmak için yoğun mesai harcayan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya “SATSO Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde hizmete açtığımız Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezimiz geleneksel metotlarla ürün üretmeye devam ediyor. Geleneklerimiz ile modernizmi birleştiren Geyva markalı ürünlerimizin tanıtımı ve pazara girmesi için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Antalya YÖREX, Hendek’te kurulan Sakarya Tarım Fuarı ve şimdi de Agora Avm’de stant açtık. Hem medya iletişim araçları hem de doğrudan vatandaşın beğenisine sunarak Geyva markamızı tanıtıyoruz” dedi

GEYVE’DEN DÜNYA’YA

Başkan Kaya “Geyve’de yetişen ürünlerin işlendiği tesisimizden çıkan Geyva markamızı sadece iç piyasada değil Dünya genelinde bilinir kılacağız. Tamamen yerli ve milli olan ürünlerimizin hak ettiği Pazar payına ulaşması için durmadan, yorulmadan çalışacağız. Şehrin markası Geyva sloganıyla çıktığımız bu yolda hem şehrimizin tanıtımı hemde bölgemizde yetişen ürünlere yeni pazarlar bulacağız. Herkesin kazançlı olacağı projemiz ile çiftçimizin alın teri döktüğü ürünü değerlenecek. Kadın istihdamını artıracağız. Aynı zamanda yetim ve öksüz çocuklarımızın okul harçlığı çıkacak. Kısaca proje ile herkes kazanacak” dedi

Sosyal Medya Paylaşım