Nöbetçi Eczane:
Parçalı Bulutlu
Yüksek : 21 °C Düşük: 18 °

EN GÜZEL AYVA YARIŞMASI YAPILDI

Geyve Belediyesi önünde hazırlanan stantlarda, yörede yetişen en güzel ayvalar sergilenirken yetişen ayvaların oylandığı ‘En Güzel Ayva Yarışması’ ünlü sunucu ve sanatçı Turgay Başyayla’nın renkli sunumuyla gerçekleştirildi.

TÜRKİYE'NİN DÖRTBİR YANINDAN GELDİLER

İzdihamın yaşandığı yarışmaya çok sayıda üretici katılırken, Türkiye’nin bir çok ilinden festival için Geyve’ye gelen vatandaşlarda programa yoğun ilgi gösterdi. Yarışmanın başlangıcında kısa bir konuşma yapan Turgay Başyayla, “Bugün burada birbirinden güzel ayvalar arasından en güzelini seçeceğiz ancak şu ayvalara bakınca görüyoruz ki aslında kazanan tüm ayva üreticileridir”  dedi.

"GİTTİĞİM HERYERDE GEYVE AYVASINI TANITACAĞIM"

Başyayla, “O kadar yer gezdim ancak Geyve Ayvası gibi ayva görmedim diyebilirim.  Kesinlikle boğazınıza takılmayan enfes bir lezzet. Bundan sonra da gittiğim her yerde Geyve Ayvasını tanıtmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

"GERÇEK KEZANAN GEYVELİLER"

Başyayla’nın ardından konuşan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, “Bizim burada yaptığımız seçim tamamen rengi, şekli ve büyüklüğü ile ilgilidir. Görsel olarak yapılan bu seçime katılan tüm ayvalarımız lezzet olarak aynı tattadır, aynı kalitededir. Bugün burada yarışmaya katılan tüm ayva üreticilerimiz yıllık 70 bin ton üretimin gerçekleştiği Geyve’de gerçek kazananlardır” şeklinde konuştu.

"İYİ OLAN AYVA"

Düzenlenen yarışmaya jüri üyesi olarak katılan Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Taki Demir, "Yarışmamızda ayvanın boyutu, rengi önemli ama jüri üyelerimiz şekline ve parlaklığına da bakıyoruz. Ayva'nın standart olup olmadığını ve ekonomik olarak uygun olup olmadığını da bakıyoruz. Şuan bu yarışmamıza katılan tüm ayvalar gerçekten çok iyi ancak bazıları diğerlerinden daha iyi olmak zorunda, bizde onu seçmek için çalışıyoruz" dedi.

EN İYİLER ÖDÜLÜNÜ ALDI

Konuşmaların sonrasında yapılan yarışmanın sonuçları açıklanırken yarışmanın 3’üncüsü olan Naci Çoban’a hediyesini Turgay Başyayla, yarışmanın 2’ncisi Fatih Eren’e hediyesini Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, yarışmanın 1’incisi Ömer Dönmez’e ise hediyesini Geyve Kaymakamı İlyas Memiş takdim etti.

Sosyal Medya Paylaşım